Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / (0216) 642 95 04

Kira gelir beyannamesi nereye Nasıl verilir. Son yasayla 2024 yılında Neler değişti?

Anasayfa Haber ve Duyurular Kira gelir beyannamesi nereye Nasıl verilir. Son yasayla 2024 yılında Neler değişti?
Sevdiklerinizle Paylaşın

Kira gelir beyannamesi nereye Nasıl verilir. Son yasayla 2024 yılında Neler değişti?

Kira Gelir beyannemesini artık kiracılarda verebilecek.

Kiracılar kiraladıklarını konut, işyeri ve bir çok gayrimenkulü elektrik, su ve elektrik aboneliklerini yapmadan önce Kira Bildirim Formu doldurması gerekecek.

İşte Yeni Düzenlemeler ;


Gelir İdaresi Başkanlığı'na (GİB) başvurularak kira gelir beyannamesi gerçekleştiriliyor. Diğer yandan kira gelir beyannamesi sınırı da duyuruldu. Bu kapsamda Dijital Vergi Dairesinden kiracılara yönelik "Kira Bildirim Formu" yayınlayan, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), ev sahiplerinin bildirimlerini teyit etmeyi hedefliyor.

Hayata geçirilen bu yeni yöntemle mülk sahiplerinin belirttiği kira gelirleriyle kiracıların beyan ettikleri karşılaştırılacak. Böylelikle düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar veya hiç beyanda bulunmayanlar tespit edilecek. Bu adımın vergi kayıp ve kaçağının önlenmesinde önemli bir işlev görmesi hedefleniyor. 

Maliye kira bildirim formu nedir?

Bu kapsamda Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Dijital Vergi Dairesi'nden kiracılara yönelik "Kira Bildirim Formu" yayınladı.

Bu yöntemle mülk sahiplerinin beyan ettiği kira gelirleriyle kiracıların beyanlarını karşılaştırma imkanı oluşacak. Böylece düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar veya hiç beyanda bulunmayanlar ortaya çıkarılmış olacak. Bu adımın vergi kayıp ve kaçağının önlenmesinde önemli bir işlev görmesi bekleniyor.

Dijital Vergi Dairesi e-devlet girişi nasıl yapılır? Kira gelir beyannamesi nereden verilir?
Kiracılar, eğer Dijital Vergi Dairesi aboneleri ise, kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak bu forma erişebilirler. Aynı zamanda e-Devlet şifresi kullanarak da gerekli bilgilere ulaşmak mümkündür. Uygulamaya giriş yapıldığında, "Değerli mükellefimiz, bilgileri doldurarak kayıt dışı ekonomi ile mücadele edilmesine destek olabilirsiniz" ifadesi görülüyor.

"Kira beyannameleri, 1 Mart'tan itibaren verilmeye başlanıyor.

GİB'in internet portalı üzerinden beyanname verilebiliyor. Eğer portal üzerinden sıkıntı yaşanırsa mali müşavirden, muhasebeciden de destek alabilirler. Vatandaş kendi sorumluluklarını yerine getirdikten sonra vergisini ödedikten sonra korkulacak bir ortam yok. Kira vergisinde belli istisnai durumlar da var. Yıllık kira geliri 33 bin liradan az olanlar vergiden muaf oluyor. Bunun üzerindeki kira gelirleri vergilendiriliyor. "

MADDE 1: Birinci derece usulsüzlük cezası 2024 yılı için 150 TL, iki kat ceza verilmesi halinde bu rakam 300 TL'yi buluyor. Örnek bir hesaplama yöntemiyle; aylık 15.000 TL kira geliri olan bir ev sahibi yüzde 5'lik cezanın yanı sıra usulsüzlük cezası ile beraber 1.050 TL ceza ile karşı karşıya kalacak.

MADDE2: 2024 yılı kira gelir vergisi muafiyeti ne kadar? 2023 yılı içerisinde toplam 21.000 TL (2024 yılı için istisna tutarı 33.000 TL) üzerinde mesken kira geliri elde edenler beyanname vereceklerdir. 2023 yılı için uygulanacak istisna tutarı 21.000 TL olup, bu istisnadan sadece mesken kira geliri elde edenler faydalanabilecektir.Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0216) 642 95 04

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.